Czy architekt potrzebuje geotechnika?


Praktyka realizacji inwestycji w warunkach krajowych pokazuje, iż przygotowanie inwestycji „w pakiecie” z ryzykiem gruntowym najczęściej spada na architekta. To ryzyko gruntowe przesuwane jest następnie na Wykonawcę i często kończy się znacznie zwiększonym nakładem inwestycyjnym i brakiem terminowości w realizacji projektu.

Często, w związku z brakiem geotechników, w zespole projektowym dochodzi do niedoszacowania kosztów na wstępne badania podłoża gruntowo-wodnego, na badania uzupełniające oraz środki mające na celu poprawną realizację inwestycji. Z doświadczenia mówimy, iż „największe ryzyko kryje się w gruncie”. Dlaczego? Dlatego, że szkody związane z posadowieniem obiektów, zalewaniem terenu wodami podziemnymi i opadowymi, trudnościami z odwodnieniem wykopu, zagadnieniami związanymi z ewentualnym skażeniem środowiska itp. najtrudniej jest naprawić, a koszt związany z ich naprawą może nawet przekraczać koszty realizacji samej inwestycji.

Geotechnika, hydrologia, hydrogeologia i geologia inżynierska opisują zagadnienia mające istotny wpływ na realizację inwestycji – czasami stanowią kryterium realizacyjne np. ze względu na duże nakłady inwestycyjne lub np. brak możliwości odprowadzenia wody opadowej z terenu inwestycji. W zależności od lokalizacji działki, charakteru planowanej inwestycji, można we wstępnej fazie projektowej ocenić główne ryzyka inwestycyjne i związane z nimi obwarowania projektowe. Można przygotować Inwestora na trudności wynikające z oddziaływania planowanej inwestycji na ośrodek gruntowo - wodny, implikacje prawne, techniczne i czasowe realizacji inwestycji.

Doradztwo geotechniczne w fazie przygotowania inwestycji pozwala na wykluczenie negatywnych oddziaływań inwestycji na ośrodek gruntowo-wodny i realizację inwestycji.

Jeżeli Inwestor sam nie przeprowadzi oceny ryzyka inwestycyjnego to najpóźniej zaleca się je wykonać na etapie projektu architektonicznego.

Co geotechnik może zrobić dla architekta w fazie początkowej?

Analiza materiałów archiwalnych, ogólnodostępnych danych, czy wyników badań wstępnych pod kątem planowanej inwestycji pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia takich utrudnień jak:

- konieczność wykonania posadowienia pośredniego,

- konieczność prowadzenia odwodnienia wykopów,

- konieczność odpowiedniego uszczelnienia obiektu np. stosowania izolacji przeciwwodnych,

- konieczność sanacji, remediacji terenu, stosowania szczególnych zabezpieczeń,

- konieczność utylizacji z odpadów z robót ziemnych,

- konieczność stosowania drogich rozwiązań do odprowadzania wód opadowych z terenu inwestycji,

- konieczność zabezpieczenia obiektów istniejących podczas realizacji inwestycji,

- konieczność wypłaty odszkodowań obejmujących uszkodzenia realizacyjne innych obiektów znajdujących się w tzw. strefie oddziaływania,

- konieczność przeprowadzenia procedur wodnoprawnych, badań archeologicznych, zabezpieczania zabytków, usuwania niewybuchów, zabezpieczeń lokalnych i globalnych terenów objętych np. osuwiskami itd.

Ocena ryzyka geotechnicznego będzie obejmowała ocenę wpływu powyższych zagadnień na czas, koszt i możliwość realizacji inwestycji.

Ponadto wydane zostaną zalecenia do prowadzenia robót ziemnych i najlepszy możliwy sposób posadowienia obiektu oraz zabezpieczenia wykopu z uwzględnieniem sytuacji lokalnej. Zawsze należy pamiętać, że nie wszystko da się zrobić w danym gruncie. Są rozwiązania wpływające negatywnie na dane podłoże gruntowe, a także wpływające na nie pozytywnie. Dobre doradztwo geotechniczne w każdej fazie przygotowania projektu pozwala zabezpieczyć interesy wszystkich stron oraz przygotować inwestycję do bezproblemowej realizacji.

Więcej informacji na naszej stronie: www.gco-consult.com 

Zapraszamy do współpracy.